ADİL BABA


 

 
Trabzonlu yönetmen Varol Uzun tarafından, çay ocağında 50 yıldır aynı demliği kullanan ve kentte "Adil Baba" olarak tanınan Ataoğlu'nun hem işine bağlılığı hem de dar alanda verdiği yaşam mücadelesi belgesel yapıldı.
 
Yönetmen Uzun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çektikleri belgeselle 30 dakika içerisinde "Adil Baba"nın 2 metrekarede oluşan bir günlük yaşamını, hayata bakış açısını, çayı demlemesini ve insanlarla ilişkilerini anlatmaya çalıştıklarını söyledi.
 
Burada çay içerken "Adil Baba" yı fark ettiklerini dile getiren Uzun, bir süre Ataoğlu'nu gözlemledikten sonra ne kadar titiz olduğunu ve işle ev dışında bir hayatı olmadığını görünce çay ocağında verdiği mücadelenin ilgilerini çektiğini ifade etti.
 
Uzun, Ataoğlu ve çay ocağının Trabzon'la özdeşleştiğini anlatarak, "Trabzon'un tanıdığı, sevdiği beyaz saçlı ve 77 yaşında olan bu titiz adamın hikayesini anlatmak istedik. Onun hikayesinden güzel bir şeyler çıkacağını biliyorduk ve işine sevgisinden, saygısından yola çıkarak belgeselimizi çekmeye başladık. Çekimlerde bazen zorlansak da tamamen doğal ve güzel bir ürün ortaya çıkardık" dedi.
 
 


Galeri için tıklayınız