Bakanlar Fakıbaba ve Bak Çaykur'u ziyaret etti

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, çayda organik tarıma geçmeden önce bunun tüm paydaşlarla birlikte planlamasının ve yol haritasının yapılması gerektiğini kaydederek, "İnşallah organik tarıma geçeceğiz. Zaten ben de Tarım Bakanı olarak, bir hekim olarak gerçekten artık azottan, nitrattan, fosfordan bu toprağın mümkün olduğu kadar kurtarılması gerektiğine inanıyorum. Bir takvim, bir planlamasını, yolunu çizip gerçekleştireceğiz." diye konuştu.
 
Çeşitli ziyaret ve programlar dolayısıyla Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’la birlikte Rize'ye gelen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba sabah namazının ardından Cumhuriyet Caddesi'nde esnafı ziyaret etti, bir çay ocağında vatandaşlarla bir araya geldi.
 
Ardından Rize Valiliğine giden Bakan Ahmet Eşref Fakıbaba ve Bak, Vali Erdoğan Bektaş ile görüştü.
Bakanlar Ahmet Eşref Fakıbaba ve Osman Aşkın Bak, AK Parti İl Başkanlığını ziyaret ettikten sonra ÇAYKUR Genel Müdürlüğüne geçerek ÇAYKUR, özel sektör ve sivil toplum örgütü temsilcileriyle basına kapalı bir toplantı yaptı.
 
ÇAY SADECE RİZE İÇİN DEĞİL TÜRKİYE İÇİN ÇOK ÖNEMLİ
Çay ürünün sadece Rize değil Türkiye içinde önemli olduğunu vurgulayan Bakan Ahmet Eşref Fakıbaba, 32 bin dekar olan organik çay tarım havzası bu yıl 40 bin dekara çıkarılacak. Bizde bu 40 bini nasıl ve nerelerde artırabiliriz diye çalışıyoruz. Ürün kaybı olmadan bunu nasıl yapabiliriz ve nerelerde yapabiliriz çalışması içerisindeyiz. Çay bizim için çok önemli. Sadece Rize için değil Türkiye için önemli. Stratejik bir ürün olduğunu biliyoruz. Tarım Bakanı olarak Rizeli üretici nasıl düşünüyorsa bende öyle düşüneceğimden emin olabilirsiniz ifadelerinde bulundu.
 
ÇAYKUR HAKİKATEN ÇOK BAŞARILI ÇALIŞMALAR YAPIYOR
ÇAYKUR'la ilgili de değerlendirmelerde bulunan Bakan Ahmet Eşref Fakıbaba "ÇAYKUR hakikaten çok başarılı çalışmalar yapıyor. Genel müdürümüzü ve arkadaşlarını yürekten kutluyorum. Daha fazla nasıl çalışabiliriz bunun çalışmalarını yapacağız. Daha fazla çalışmamız lazım. Çay üreticilerini daha fazla mutlu etmemiz lazım. Çaya çok önem veriyoruz. Çay sadece Rize'nin değil Türkiye'nin" diye konuştu.
 
‘ÇAYKUR İŞÇİSİ VE BÖLGEMİZ İÇİN İYİ OLACAK'
Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ise ÇAYKUR'daki mevsimlik işçilerin çalışma sürelerine ilişkin bir soru üzerine şöyle dedi: "Bölge milletvekillerimizle birlikte çalışma bakanımız ile bu konuyu konuştuk. ÇAYKUR'da çalışan mevsimlik işçilerin ihtiyaç olması halinde 9 ay 29 gün çalışmaları konusunu görüştük. Bunun planlaması yapılacak. Sadece ÇAYKUR'da değil benzer tarım işletmelerinde de bu sorun var. O süreyi maksimum işçi lehinde kullanmak için bütün kurumlarımız çaba gösteriyor. Bizde yakından takip ediyoruz. ÇAYKUR işçilerimizin bir an önce daha fala çalışabilmeleri için gerekli girişimleri yürütüyoruz. ÇAYKUR işçisi ve bölgemiz için iyi olacak."
 
"ÇAY KANUNU ÇALIŞMAMIZ ZATEN VAR"
Çayın önemi ve kanun ihtiyacına değinen Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, "Çay Kanunu çalışmamız zaten var. Biz onun sorunları çözecek şekilde genişlemesi, günün şartlarına uyarlanması için çalışmaları sürdürüyoruz. Başbakanlıkta bir taslak var. Onu tekrar gözden geçirip en kısa sürede Meclise taşımayı öngörüyoruz. İnanıyorum ki çay üreticisi ve bölgemiz için gelecekte önemli değerler elde edeceğiz." ifadesini kullandı.
 

 

Haber galerisi için resme tıklayınız